Monty je 15letý West highland white teriér, který byl v posledních dnech velice slabý, unavený a ospalý. Na Klinice chorob psů a koček VETUNI mu byl zjištěn nádor slinivky břišní, tzv. insulinom. Tento nádor produkuje hormon insulin v nadbytečné míře, což způsobuje velice nízkou hladinu krevního cukru. Psi jsou pak velice slabí, unavení, případně mohou i ztrácet vědomí.

Monty je 15letý West highland white teriér, který byl v posledních dnech velice slabý, unavený a ospalý. Na Klinice chorob psů a koček VETUNI mu byl zjištěn nádor slinivky břišní, tzv. insulinom. Tento nádor produkuje hormon insulin v nadbytečné míře, což způsobuje velice nízkou hladinu krevního cukru. Psi jsou pak velice slabí, unavení, případně mohou i ztrácet vědomí. Může docházet i k rozšiřování nádorové tkáně dále po těle, nejčastěji do jater a lokálních mízních uzlin.

Terapie tohoto onemocnění je chirurgická – je třeba odstranit postiženou část slinivky. Tento postup byl zvolen i u Montyho. Chirurgický zákrok provedla MVDr. Jana Lorenzová, Ph.D. a MVDr. Andrea Nečasová. Během zákroku našly nádor v oblasti levé větve slinivky břišní o velikosti asi 4 centimetrů v průměru. Spolu s tím byly během operace zjištěny drobné útvary také na játrech, ze kterých byl odebrán vzorek.

Útvar na slinivce se podařilo v celém rozsahu odstranit, kromě toho byl pejsek také vykastrován. Monty zvládl operaci bez komplikací, bylo však třeba nadále nutné kontrolovat hladinu cukru v krvi , která může kolísat několik dní po operaci, než zdravá tkáň slinivky znovu převezme svou funkci. Na naší klinice je u takových pacientů prováděn monitoring pomocí speciálního čipu a čtečky, která umožňuje odečítat hladinu krevního cukru bez odběru krve, což je pro pacienty velmi pohodlné.

Monty byl po 5 dnech propuštěn do domácí péče a těší se dobrému zdraví. Histologické vyšetření potvrdilo insulinom slinivky a v játrech nezhoubné útvary. Prognóza je tedy velmi dobrá, díky operaci čekají Montyho klidné dny bez epizod způsobených nedostatkem krevního cukru.

 Studuj na Fakultě veterinárního lékařství

 

Více zde

Studuj na Fakultě veterinární hygieny a ekologie

 

Více zde

TEXT